Czy antykoncepcja hormonalna powoduje raka piersi?

8 marca 2018

Rak piersi jest nowotworem, który najczęściej dotyka kobiety. Jest to nowotwór złośliwy, którego przyczyny do dzisiaj są nie końca rozpoznane. Występuje niezwykle często w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie antykoncepcja hormonalna jest bardzo popularnym sposobem na zapobieganie ciąży. Pytanie brzmi – czy tabletki antykoncepcyjne mają coś wspólnego z rakiem piersi?

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna może przyjmować wiele form. Najbardziej znaną z nich są tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (tak zwana mini pigułka) lub dwuskładnikowe. Można tez przyjmować zastrzyki, które mają zapobiegać niechcianej ciąży, umieścić w ciele wkładkę domaciczną, która również zawiera hormony. Hormony zawarte w tych środkach są syntetyczne, a ich zadaniem jest zablokowanie procesu owulacji oraz, jako dodatkowe zabezpieczenie zagęszczają śluz szyjki macicy. Dzięki temu działaniu plemniki nie zostają przepuszczone. Zastrzyki hormonalne wykazują działanie antykoncepcyjne na okres 3 miesięcy.

Rak piersi a antykoncepcja

Nowoczesne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy zachorowaniem na raka piersi, a przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Kobiety, które stosowały ten rodzaj antykoncepcji przez okres krótszy niż jeden rok są zagrożone rakiem piersi o 9 procent bardziej, niż te, które nie brały tabletek. Ryzyko wzrasta do prawie 40 procent w przypadku kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną przez okres dziesięciu lat. Co więcej, podwyższone ryzyko utrzymuje się jeszcze przez okres pięciu lat po tym, jak kobieta zrezygnuje z przyjmowania tego typu środków.

Kobiety, które ukończyły 40 lat powinny zastanowić się nad niehormonalnymi środkami, które zapobiegają ciąży.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *