Rak piersi – badania profilaktyczne

10 marca 2018

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Co roku dotyka około 16 tysięcy kobiet, a prawie połowa z nich umiera na tą chorobę. W przypadku, gdy nowotwór złośliwy piersi jest wykryty w bardzo wczesnych stadium, szanse ja jego całkowite wyleczenie a także zachowanie piersi znaczeni wzrastają. Dlatego tak ważne jest, aby poddawać się regularnym badaniom, w tym mammografii.

Samobadanie piersi

Lekarze szczególnie podkreślają, że regularne badanie piersi przez samą kobietę daje możliwość wykrycia wszelkich guzków i innych nieprawidłowości. Powinno się dokonywać samobadania piersi przynajmniej raz w miesiącu po miesiączce. Objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to wszelkie nienaturalne zgrubienia w piersi, a także zmiana wielkości bądź kształtu. Trzeba zwrócić również uwagę na wyciek z piersi czy zmianę ich koloru, jak np. zaczerwienienie. Palcami można wykryć niektóre guzki, który zazwyczaj okazują się łagodne. Badanie piersi za pomocą dłoni powinien wykonywać także lekarz ginekolog przy każdej wizycie. Lekarz jest bardziej doświadczony od nas, więc jest większa szansa, ze wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte.

Badanie USG

Badaniu USG piersi powinny się poddawać kobiety po skończeniu 25 roku życia co dwa lata. U osób, w których rodzinie występował rak piersi (np. w przypadku mamy, babci czy siostry), a także nowotwór postaci w przypadku ojca czy dziadka powinny poddawać się badaniu po skończeniu 20 roku życia, gdyż ryzyko wystąpienia raka piersi jest wtedy podwyższone.

Mammografia

Z racji tego, że budowa piersi z wiekiem ulega zmianie, kobiety po skończeniu 40 roku życia powinny poddawać się regularnemu badaniu mammograficznemu.  Badanie to, czyli prześwietlenie piersi powinno być wykonywane z częstotliwością raz na dwa lata.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *