Znamiona na skórze – kiedy są powodem do niepokoju?

15 marca 2018

Większość ludzi posiada charakterystyczne znamiona na skórze, takie jak pieprzyki. Oczywiście nie wszystkie są groźne, większość z nich to zwykłe przebarwienia powstałe przez wpływ promieni słonecznych. Czasem jednak znamię może dawać powody do niepokoju i konieczne będzie jego usunięcie ze względu na rozwój choroby nowotworowej.

Kiedy pieprzyki mogą budzić niepokój?

Niektóre znamiona trzeba bacznie obserwować. Jeśli pieprzyk jest mocno asymetryczny może być oznaką czerniaka. Im bardziej asymetryczne jest znamię, tym większe jest ryzyko wystąpienia raka skóry. Jeśli zmiana posiada nieregularne brzegi lub jej kolor jest nierównomierny również zalecana jest wizyta u lekarza dermatologa. W przypadkach,  gdy pieprzyk jest spory – posiada powyżej 5 milimetrów średnicy lub gdy zauważyłeś jakieś zmiany w jego wyglądzie na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy rozważ konsultację ze specjalistą.

Kiedy usunąć znamię?

Decyzję o usunięciu pieprzyka zazwyczaj podejmuje dermatolog. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu potrafi on odróżnić groźne zmiany, które mogą stać się nowotworem skóry od tych, które są zupełnie nieszkodliwe. Badanie takie polega na oględzinach znamiona, czasem lekarz sięga po specjalny przyrząd, zwany dermatoskopem, który daje obraz pieprzyka w 20-krotnym powiększeniu.

Jeśli znamię widnieje w miejsc, które narażone jest na negatywny wpływ promieniowania słonecznego wtedy warto je usunąć dla samej profilaktyki. To tyczy się pieprzyków, które są przez cały czas podrażniane np. przez ubrania lub dodatki, takie jak pasek do spodni czy ramiączka biustonosza. Decyzję o usunięciu niektórych znamion podejmuje sam pacjent, na przykład w przypadku, gdy pieprzyk oszpeca twarz, co znacząco może obniżyć samoocenę i stać się przyczyną kompleksów.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *