Czym się różni rak od nowotworu?

19 marca 2018

We wszelkich źródłach czy mediach można spotkać się z określeniami takimi jak „rak” lub „nowotwór”. Niektórzy nie wiedzą, czym te terminy się od siebie różnią. Jakie są typy nowotworów? Gdzie mogą wystąpić?

Rak a nowotwór

„Rak” to potoczne określenie na nowotwór złośliwy, zatem każdy rak jest nowotworem. Jednak nie każdy nowotwór jest złośliwy, czyli nie każdą zmianę nowotworową można nazwać rakiem. Nowotwory łagodne, czyli niezłośliwe są dużo prostsze do wyleczenia, niż rak, ponieważ pojawiają się tylko w jednym, konkretnym miejscu. W tym przypadku nie występuje ryzyko przerzutów. Nowotwór niezłośliwy występuje częściej niż rak, jednak stanowi mniejszy problem w medycynie onkologicznej ze względu na wyższa wyleczalność. Nowotwór złośliwy, czyli rak, posiada zdolność do rozprzestrzeniania się, co powoduje przerzuty i niszczy organizm od wewnątrz.

Leczenie

Nowotwory łagodne leczy się głównie operacją, czyli usunięciem chirurgicznym guza. Zazwyczaj działanie to wystarczy, aby całkowicie wyleczyć chorego. W przypadku raka, czyli nowotworu złośliwego lub zmian, które mogą go przypominać konieczne jest wcześniejsze przebadanie go pod mikroskopem w ramach badania histopatologicznego. Konieczne jest też zastosowanie chemioterapii, klasycznej lub nowoczesnej. Na szczęście medycyna i technologia idą do przodu i dzisiaj lekarze dysponują o wiele bardziej nowoczesnymi lekami, niż w poprzednim wieku. W dzisiejszych czasach rak to nie wyrok, a leczenie nie niesie za sobą tak wielu skutków ubocznych jak kiedyś.

Z profesjonalnego usuwania nowotworów możemy skorzystać w szpitalu Medicover. Oferują pełen zakres operacji w obrębie chirurgii onkologicznej – https://www.medicover.pl/szpital/chirurgia-onkologiczna/

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *