Jak rozmawiać z osobą chorą na raka?

20 marca 2018

Nowotwór złośliwy, czyli rak, sieje postrach wśród wielu ludzi. Choroba ta często kojarzy się z ogromnym cierpieniem, wyjątkowym bólem i powolnym umieraniem bez szansy na wyleczenie. Wiąże się to z ogromnymi, negatywnymi emocjami. Jak zatem rozmawiać z osobami, których ta straszna choroba cywilizacyjna dotknęła?

Emocje związane z chorobą nowotworową

Diagnoza onkologiczna oznacza ogromną życiową zmianę nie tylko dla chorego, ale także jego bliskich jak dzieci czy małżonek. Często chory przechodzi wtedy kryzys oraz dopada go uczucie, ze jego świat się zawalił. Wiele jego zachowań może ulec zmianie przez emocje związane z chorobą, co może wywołać zaskoczenie i zdziwienie u jego bliskich. Zazwyczaj przechodzi przez kilka faz emocjonalnych, które są wywołane przez system obronny ludzkiej psychiki. Nierzadko pojawia się stan zaprzeczenie, gdy chory nie dopuszcza do siebie faktu, ze jest chory na nowotwór. Nie wykazuje zainteresowania informacjami o chorobie i nie chce nic na ten temat wiedzieć.

Rozmowa z chorym

Podczas rozmowy z chorym należy pamiętać aby być delikatnym i taktownym. Najlepiej na początku zapewnić go, że ma nasze wsparcie oraz pomoc w razie potrzeby. Jeśli chory odmawia wszelkiej pomocy nie naciskaj na ten temat. Warto uświadomić pacjenta, że ty również się boisz. W ten sposób chory poczuje się mniej osamotniony w swojej chorobie. Jeśli chodzi o ogłoszenie innym ludziom, ze dana osoba jest chora na nowotwór upewnij się najpierw, jaka jest jego decyzja. Nie wszyscy chcą powiadamiać innych o stanie rzeczy. Pamiętaj aby podczas rozmowy z pacjentem poruszać też zwykłe, codzienne tematy, aby nie czuł, że wykazujesz zainteresowanie jego osobą tylko ze względu na chorobę.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *